HPC

SNL@SC17

Alt text

 

Sandia Labs participates in the world's leading HPC conference

Once again, members of the Sandia National Lab's workforce share their expertise with the HPC community at SC17 through tutorials and workshops, technical posters and papers,  numerous Birds-of-a-Feather sessions, the Early Career Program and recruiting activities, as well as honoring the Sandia recipient of the 2017 IEEE Computer Society Sidney Fernbach Award.  In addition, Sandia is one of 17 Department of Energy Laboratories participating in the DOE National Labs exhibit booth (#613) presenting technical material and live demonstrations throughout the conference. The conference takes place November 12-17 in Denver, Co.
 
Here’s a day-by-day guide to sessions featuring Sandia National Labs staff -- click on the links for more information and come see us in the DOE booth: :

 

Sunday, November 12, 2017

Tutorials

Linear Algebra Libraries for High-Performance Computing: Scientific Computing with Multicore and Accelerators
8:30AM – 5:00PM, Room 407
Presenters:  Jakub Kurzak, Jack Dongarra, Michael Heroux, James Demmel

Large Scale Visualization with ParaView
8:30AM – 5:00PM, Room 403
Presenters: Kenneth Moreland, W. Alan Scott, David E. DeMarle, Joe Insley, John Patchett, Jon Woodring

Workshops

MCHPC2017:   Workshop on Memory Centric Programming for HPC
9:00AM – 12:30PM, Room 702
Organizers:  Yonghong Yan, Ronald B. Brightwell, Xian-He Sun

Workshop on Exascale MPI (ExaMPI)
9:00AM – 5:30PM, Room 603
Organizers:  Ryan Grant, Patrick Bridges, Anthony Skjellum, Purushotham Bangalore, Ronald B. Brightwell, , Pavan Balaji, Masamichi Takagi, Geoffroy Vallee

7th Workshop on Python for High-Performance and Scientific Computing
9:00AM – 5:30PM, Room 502-503-504
Organizers: Andreas Schreiber, William Scullin, Bill Spotz, Rollin Thomas

Eighth Annual Workshop for the Energy Efficient HPC Working Group (EE HPC WG)
9:00AM – 5:30PM, Room 704-706
Organizers:  Michael Patterson, Torsten Wilde, Natalie Bates, Anna Maria Bailey, David Martinez, David Grant, James H. Laros, James Rogers, Ramkumar Nagappan, Michael J. Ellsworth, Steven Martin, Dale Sartor, Bilel Hadri, Andres Marquez, Nicolas Dubé, Josip Loncaric, Susan Coghlan, Greg Koenig, Ladina Gilly, Daniel Hackenberg, Fumiyoshi Shoji, Thomas Durbin, Wu Feng

Workshop: ISAV 2017: In Situ Infrastructures for Enabling Extreme-Scale Analysis and Visualization
A Novel Shard-Based Approach for Asynchronous Many-Task Models for In Situ Analysis
11:45AM – 12:05PM, Room 605
Presenter: Philippe P. Pébaÿ

Workshop: ISAV 2017: In Situ Infrastructures for Enabling Extreme-Scale Analysis and Visualization
Faodail: Enabling In Situ Analytics for Next-Generation Systems
12:05PM – 12:10PM, Room 605
Presenter: Patrick M. Widener

Workshop: : The 2017 International Workshop on Software Engineering for High Performance Computing in Computational and Data-Enabled Science and Engineering (SE-CoDeSE 2017)
Software Engineering for Computational Science and Engineering: What Can Work and What Will Not
2:05PM – 2:35PM, Room 501
Presenter: Michael A. Heroux

 

Monday, November 13, 2017

Tutorials

Better Scientific Software
8:30AM – 12:00PM, Room 303
Presenters:  David E. Bernholdt, Anshu Dubey, Michael A. Heroux, Alicia Klinvex

Kokkos: Enabling Manycore Performance Portability for C++ Applications and Domain Specific Libraries/Languages
1:30PM – 5:00PM, Room 406
Presenters:  H. Carter Edwards, Christian Trott, Fernanda Foertter

Workshops

The 8th International Workshop on Performance Modeling, Benchmarking and Simulation of High Performance Computer Systems (PMBS17)
9:00AM – 5:30PM, Room 704-706
Organizers: Stephen A. Jarvis, Simon D. Hammond, Steven Wright

PAW 2017: The 2nd Annual PGAS Applications Workshop
9:00AM – 5:30PM, Room 702
Organizers: Karla Morris, Bradford L. Chamberlain, Salvatore Filippone, Costin Iancu, Bill Long

Workshop on Education for High Performance Computing (EduHPC)
9:00SM – 5:30PM, Room 505
Organizers: Martina Barnas, Sheikh K. Ghafoor, Anshul Gupta, Cynthia A. Phillips, Sushil K. Prasad, Arnold L. Rosenberg, Alan Sussman, Ramachandran Vaidyanathan, Charles Weems

Workshop: LLVM-HPC2017: Fourth Workshop on the LLVM Compiler Infrastructure in HPC
OpenMPIR
12:00PM – 12:30PM, Room710
Presenters: George Stelle, Stephen Olivier, William Moses, Patrick McCormick

Workshop:  8th Workshop on Latest Advances in Scalable Algorithms for Large-Scale Systems
Keynote – A Holistic Approach to Advancing Science and Engineering through Extreme-Scale Computing
3:30PM – 4:10PM, Room 607
Presenter: Michael A. Heroux

Early Career Program

(Career Management) Time Management
11:06AM – 11:18AM, Room 711
Presenter: Janine Cook

(Research Execution) Research Methods
1:54PM – 2:06PM, Room 711
Presenter: Mike Heroux

 

Tuesday, November 14, 2017

In the DOE Booth #613

Featured Presentation: The NNSA Vanguard Program
1:45PM – 2:30PM
Speaker: James Laros

Demo Station #1: TAU Performance System and TAU Commander
11:00AM – 12:00PM
Speaker: Sameer Shende (University of Oregon)

Demo Station #2: ParaView at large scale
1:00PM – 2:00PM
Speaker: W. Alan Scott

Demo Station #1: Lightweight tools for understanding and enhancing HPC system and application performances
2:00PM – 3:00PM
Speaker: Jim Brandt

Demo Station #1: Lightweight tools for understanding and enhancing HPC system and application performances
4:00PM – 5:00PM
Speaker: Jim Brandt

Birds-of-a-Feather

Batched, Reproducible, and Reduced Precision BLAS
12:15PM – 1:15PM, Room 402-403-404
Session Leaders: Piotr Luszczek(primary), Jack Dongarra, Cris Cecka, Timothy Costa, Sivasankaran Rajamanickam, Azzam Haidar, Mawussi Zounon

Exascale Challenges and Opportunities
12:15PM – 1:15PM, Room 301-302-303
Session Leaders: James Ang(primary), Douglas Kothe

Total Cost of Ownership and HPC System Procurement
12:15PM – 1:15PM, Room 605
Session Leaders: Gert Svensson (primary), Eric Boyer, James Rogers, James Laros, Natalie Bates, Jason Hick, Steve Martin

Resilient Programming Environments
12:15PM – 1:15PM, Room 405-406-407
Session Leaders: George Bosilca (primary), Keita Teranishi

Containers in HPC
5:15PM – 7:00PM, Room 201-203
Session Leaders: Richard Canon (primary), Jeffrey Sica, Gregory Kurtzer, Reid Priedhorsky, Andrew Younge, Abdulrahman Azab, Tim Randles

PowerAPI, GEOPM and Redfish: Open Interfaces for Power/Energy Measurement and Control
5:15PM – 7:00PM, Room 710-712
Session Leaders: Ryan Grant (primary), Jonathan Eastep, Jeff Autor, Nicolas Dube, Vitali Morozov, Todd Rosedahl, Steve Martin, James Laros, III, Stephen Olivier, Ramkumar Nagappan, Vinanti Phadke

Software Engineering and Reuse in Computational Science and Engineering
5:15PM – 7:00PM, Room 601
Session Leaders: David Bernholdt (primary), Maxim Belkin, Alys Brett, Jeffrey Carver, Neil Chue Hong, Mike Folk, Gerard Gorman, William Gropp, Michael Heroux, Daniel Katz, David Keyes, Scott Lathrop, Randall LeVeque, James Lin, Lois Curfman McInnes, Kengo Nakajima, Andy Terrell

HPC Graph Toolkits and the GraphBLAS Forum
5:15PM – 7:00PM, Room 402-403-404
Session Leaders: Antonino Tumeo (primary), Mahantesh Halappanavar, Alex Pothen, Michael Wolf, Fabrizio Petrini, Aydin Buluc, Timothy Mattson

Poster Reception

P45. Campaign Storage: Erasure Coding with GPUs
5:15PM – 7:00PM, Four Seasons Ballroom
Authors: Walker Haddock, Matthew L. Curry, Purushotham Bangalore, Anthony Skjellum

P90. Global Survey of Energy and Power-Aware Job Scheduling and Resource Management in Supercomputing Centers
5:15PM – 7:00PM, Four Seasons Ballroom
Authors: Siddhartha Jana, Gregory A. Koenig, Matthias Maiterth, Kevin T. Pedretti, Andrea Borghesi, Andrea Bartolini, Bilel Hadri, Natalie J. Bates

P93. Spacehog: Evaluating the Costs of Dedicating Resources to In Situ Analysis
5:15PM – 7:00PM, Four Seasons Ballroom
Authors: Rebecca Kreitinger, Scott Levy, Kurt B. Ferreira, Patrick Widener

 

Wednesday, November 15, 2017

Award Presentation

2017 IEEE- Computer Society Sidney Fernbach Award
Particles, HPC, and the Ukulele Syndrome

8:30AM – 9:15AM, Mile High Ballroom
Recipient:  Steve Plimpton

In the DOE Booth #613

Demo Station #1: Lightweight tools for understanding and enhancing HPC system and application performances
11:00AM – 12:00PM
Speaker: Jim Brandt

Demo Station #2: ParaView at large scale
2:00PM – 3:00PM
Speaker: W. Alan Scott

Demo Station #1: Lightweight tools for understanding and enhancing HPC system and application performances
3:00PM – 4:00PM
Speaker: Jim Brandt

Round Table discussions: User Stories for Coding@Exascale

10:00AM - 11:00AM

Join Elaine Raybourn from Sandia National Laboratories in an informal discussion aimed at generating user stories that address socio-technical challenges associated with empowering people, processes and productivity. The IDEAS-ECP team is using the agile methodology of user stories to identify SC community needs. We invite you to stop by to share your stories and learn how you can use this method in your own research.

 

Award Presentations

2017 IEEE- Computer Society Sidney Fernbach Award
Particles, HPC, and the Ukulele Syndrome

8:30AM – 9:15AM, Mile High Ballroom
Recipient:  Steve Plimpton

Papers

Embracing a New Era of Highly Efficient and Productive Quantum Monte Carlo Simulations
3:30PM – 4:00PM, Room 402-403-404
Authors:  Amrita Mathuriya (presenter), Ye Luo, Raymond C. Clay III, Anouar Benali, Luke Shulenburger, Jeongnim Kim

sPIN:  High-Performance Streaming Processing in the Network
4:30PM – 5:00PM, Room 301-302-303
Authors: Torsten Hoefler (presenting), , Salvatore Di Girolamo, Konstantin Taranov, Ryan Grant, Ronald Brightwell

Panels

Supercomputing in the Shadow of Giants:  Perspectives and Insights from Supercomputing Leaders Outside the “Big 5” Regions and Organizations
1:30PM – 3:00PM, Room 201-203
Panelists: Jay Lofstead (Moderator), Mark Dietrich, Antonio Tedu A. Gomes, Marek Michalewicz, Happy Sithole

Birds-of-a-Feather

Practical Reproducibility by Managing Experiments Like Software
12:15PM – 1:15PM, Room 601
Session Leaders: Ivo Jimenez (Primary), Carlos Maltzahn, Jay Lofstead, Michael Heroux, Kate Keahey

Modeling and Simulation of Communication in HPC Systems
12:15PM – 1:15PM, Room 402-403-404
Session Leaders: Misbah Mubarak (Primary), Nikhil Jain, Jeremiah Wilke

State of the Practice: Energy and Power Aware Job Scheduling and Resource Management (EPA-JSRM)
12:15PM – 1:15PM, Room 501-502
Session Leaders: Natalie Bates (Primary), Toshio Endo, Carlo Cavazzoni, Bilel Hadri, Torsten Wilde, Milos Puzovic, Francis Belot, Toshihiro Hanawa, Josip Loncaric, Keiji Yamomoto, Greg Koeing, Kevin Pedretti, Siddhartha Jana, Matthias Maiterth, Andrea Borghesi, David Montoya

The Virtual Institute of I/O and the IO-500
5:15PM – 7pmPM, Room 201-203
Session Leaders: Julian Kunkel (Primary), Jay Lofstead, John Bent

 

Thursday, November 16, 2017

In the DOE Booth #613

Recruiting Fair:  Come talk to us about working at Sandia National Laboratories!
11:00AM – 1:30PM

Demo Station #1: Kokkos: Performance Portability and Productivity for C++ Applications
10:00AM – 11:00AM
Speaker: H. Carter Edwards

Demo Station #2: Lightweight tools for understanding and enhancing HPC system and application performances
10:00AM – 11:00AM
Speaker: Jim Brandt

Demo Station #1: Kokkos: Performance Portability and Productivity for C++ Applications
11:00AM – 12:00PM
Speaker: H. Carter Edwards

Demo Station #1: Lightweight tools for understanding and enhancing HPC system and application performances
2:00PM – 3:00PM
Speaker: Jim Brandt

Papers

Designing Vector-Friendly Compact BLAS and LAPACK Kernels
2:30PM – 3:00PMM, Room 405-406-407
Authors: Kyungjoo Kim, Timothy B. Costa, Mehmet Deveci, Andrew M. Bradley, Simon D. Hammond, Murat E. Guney, Sarah Knepper, Shane Story, Sivasankaran Rajamanickam

Birds-of-a-Feather

HPC Systems Monitoring Data in Action
12:15PM – 1:15PM, Room 703
Session Leaders: James Brandt (Primary),Mike Showerman, Ann Gentile