HPC

SNL@SC18

Alt text

 

Sandia Labs participates in the world's leading HPC conference

Once again, members of the Sandia National Lab's workforce share their expertise with the HPC community at SC18 through tutorials and workshops, technical posters and papers,  numerous Birds-of-a-Feather sessions, the Early Career Program and recruiting activities, as well as honoring the Sandia recipient of the 2018 IEEE Computer Society Sidney Fernbach Award.  In addition, Sandia is one of 17 Department of Energy Laboratories participating in the DOE National Labs exhibit booth (#613) presenting technical material and live demonstrations throughout the conference. The conference takes place November 11-16 in Dallas, Tx.
 
Here’s a day-by-day guide to sessions featuring Sandia National Labs staff -- click on the links for more information and come see us in the DOE booth: :

Sunday, November 11, 2018

Workshops

ResCuE-HPC: 1st Workshop on Reproducible, Customizable, and Portable Workflows for HPC
9:10AM – 10:00AM, Room D171
Keynote Presenter: Mike Heroux

Workshop on Exascale MPI (ExaMPI)
9:00AM – 5:30PM, Room D166
Organizers: Ryan Grant, Anthony Skjellum, Purushotham V. Bangalore, Daniel Holmes

MCHPC’18: Workshop on Memory Centric High Performance Computing
9:00AM – 5:30PM, Room D170
Session Chairs: Maya Gokhale, Ron Brightwell, Yonghong Yan, Xian-He Sun

INDIS Invited Talk: The SCinet Architecture (part of Innovating the Network for Data Intensive Science workshop)
9:15PM – 9:30AM, Room D163
Presenter: Lance Hutchinson

Non-Neural Network Applications for Spiking Neuromorphic Hardware (part of The 3rd International Workshop on Post-Moore Era Supercomputing PMES)
2:15PM – 2:45PM, Room D161
Authors/Presenters: James B. Aimone, Kathleen E. Hamiolton, Susan Mniszewski, Leah Reeder, Catherine D. Schuman, William M. Severa

Exploring Allocation Policies in Disaggregated Non-Volatile Memories (part of MCHPC’18)
3:52PM – 4:14PM, Room D170
Authors/Presenters: Vamsee Reddy Kommareddy, Clayton Hughes, Simon David Hammond, Amro Awad

 

Monday, November 12, 2018

Tutorials

Better Scientific Software
8:30AM – 5:00PM, Room C155
Presenters:  David E. Bernholdt, Anshu Dubey, Michael A. Heroux, Jared ONeal

Quantum Computing for Scientific Applications
8:30AM – 5:00PM, Room C156
Presenters:  Costin Iancu, Wibe de Jong, Pavel Lougovski, Ojas Parekh, Jarrod McClean, Nicholas Rubin, Ali Javadi, Davide Venturelli

Workshops

8th Workshop on Python for High-Performance and Scientific Computing
9:00AM – 5:30PM, Room D220
Organizers: Andreas Schreiber, William Scullin, Bill Spotz, Rollin Thomas

The 9th International Workshop on Performance Modeling, Benchmarking, and Simulation of High-Performance Computer Systems (PMBS18)
9:00AM – 5:30PM, Room D165
Organizers: Steven A. Wright, Stephen A. Jarvis, Simon Hammond

Exploring and Quantifying How Communication Behaviors in Proxies Relate to Real Applications (part of PMBS18)
9:30AM – 10:00AM, Room D165
Authors/Presenters: Omar Aaziz, Jeanine Cook, Jonathan Cook, Courtenay Vaughan

Using a Robust Metadata Management System to Accelerate Scientific Discovery at Extreme Scales (part of PDSW-DISCS: Joint International Workshop on Parallel Data Storage and Data Intensive Scalable Computing Systems)
10:25AM – 10:50AM, Room D163
Authors/Presenters: Margaret Lawson, Jay Lofstead

Distributed memory futures for compile-time, deterministic-by-default concurrency in disbributed C++ applications (part of ESPM2 2018: Fourth International Workshop on Extreme Scale Programming Models and Middleware)
10:30AM – 11:00AM, Room D166
Authors/Presenters Jeremiah Wilke, David Hollman, Cannada Lewis, Aram Markosyan, Nicolas Morales

Verifying Qthreads: Is Model Checking Viable for User Level Tasking Runtimes? (part of 2nd International Workshop on Software Correctness for HPC Applications)
11:30AM – 11:50AM, Room D171
Author/Presenter: Noah Evans

The HPC Best Practices Webinar Series  (part of Fifth SC Workshop on Best Practices for HPC Training and Education)
2:53PM – 3:00PM, Room D222
Authors/Presenters: Osni Marques, David Bernholdt, Elaine Raybourn, Ashley Barker, Rebecca Hartman-Baker

PyHPC Lightning Talks (part of 8th Workshop on Python for High-Performance and Scientific Computing)
4:30PM – 5:30PM, Room D220
Authors/Presenters: William Spotz

Low Thread-Count Gustavson: A Multithreaded Algorithm for Sparse Matrix-Matrix Multiplication using Perfect Hashing (part of 9th Workshop on Latest Advances in Scalable Algorithms for Large-Scale Systems)
4:10PM – 4:30PM, Room D161
Authors/Presenters: James Elliott, Christopher Siefert

Early Career Program

(Early Career Survival Guide for Successful Communication) Presenting/Communication
2:30PM – 3:00PM, Room A302
Presenters: Bert Debusschere, Olga Scrivner

(Building Lasting and Effective Mentoring Relationships) Mentor-Protégé Informational Session
3:30PM – 4:00PM, Room A2 Ballroom
Presenter: Kurt Ferreira

 Tuesday, November 13, 2018

In the DOE Booth #2433

Demo Station #2: Exciting New Developments in Large Scale HPC Monitoring & Analysis
11:00AM – 12:00PM
Speaker: Jim Brandt

Demo Station #1: ParaView running on a cluster
12:00PM – 1:00PM
Speaker: W. Alan Scott

Informal Discussion Table 2: Meet & Greet ParaView developers and experts
1:00PM – 2:00PM
Speaker:
Alan Scott

Demo Station #1: Performance Evaluation using TAU and TAU Commander
1:00PM – 2:00PM
Speaker: Sameer Shende (University of Oregon)

Demo Station #2: Exciting New Developments in Large Scale HPC Monitoring & Analysis
3:00PM – 4:00PM
Speaker: Jim Brandt

Panels

Swiss Army Programming: Performance and Portability from Modern Tools
1:30PM – 3:00PM, Room C147/148/154
Panelists: Jason D. Sewall (Moderator), Barbara Chapman, Olivier Giroux, Gihan Mudalige, Sunita Chandrasekaran, Christian Tross, Andrew Richards

How Can Lessons Learned in the Past Forty Years Guide Future HPC Research Strategies?
3:30PM – 5:00PM, Room C155/156
Panelists: Paul Messina (Moderator), Arthur Bland, Jackie Chen, Phil Colella, Jack Dongarra, Thom Dunning, Wendy Huntoon, Dan Reed

Birds-of-a-Feather

Best Practices for Scaling-Up and Sustaining HPC Education, Outreach and Training
12:15PM – 1:15PM, Room D220
Session Leaders: Nitin Sukhija (primary), Benson Muite, Scott Lathrop, Maciej Cytowski, Matthew Curry, Alexander Ditter, Susan Mehringer, Francis Lee Bu Sung, Andrew Turner, Bryan Johnston

Energy Efficiency Considerations for HPC Procurements
12:15PM – 1:15PM, Room C145
Session Leaders: Jason Hick (primary), Anna Maria Baileym Herbert Huber, David Martinez, Toshihiro Hanawa, James Laros, Gert Svensson

HPCG Benchmark Update
12:15PM – 1:15PM, Room D167
Session Leaders: Michael Heroux (primary), Jack Dongarra, Piotr Luszczek

Advanced Architecture Testbeds: A Catalyst for Co-design Collaborations
5:15PM – 6:45PM, Room D220
Session Leaders: Kevin Barker (primary), Jeffrey Young, Alice Koniges, Jeffrey Vetter, James Laros

The Facility Perspective on Liquid Cooling: Experiences and Proposed Open Specification
5:15PM – 6:45PM, Room C144
Session Leaders: Dale Sartor (primary), Herbert Huber, Anna Maria Bailey, Dave Martinez, Michael Patterson, David Grant

Containers in HPC
5:15PM – 6:45PM, Room C140/142
Session Leaders: Andrew Younge (primary), Shane Canon, Reid Priedhorsky, Cory Snavely, Michael Jennings

Wednesday, November 14, 2018

In the DOE Booth #2433

Featured Presentation: Vanguard-Astra: NNSA Advanced Architecture Prototype Platform
3:15PM – 4:00PM
Speaker: James Laros

Featured Presentation: Platform Independent Run Time HPC Monitoring, Analysis, and Feedback at Any-Scale
4:00PM – 4:45PM
Speaker: Jim Brandt

Demo Station #2: Exciting New Developments in Large Scale HPC Monitoring & Analysis
10:00AM – 11:00AM & 11:00AM – 12:00PM
Speaker: Jim Brandt

Demo Station #2: ECP SDK Software in HPC Container Environments
1:00PM – 2:00PM
Speaker: Sameer Shende

Demo Station #2: ParaView running on a Cluster
4:00PM – 5:00PM
Speaker: Alan Scott

Informal Discussion Table 1: Meet & Greet ParaView developers and experts
5:00PM – 6:00PM
Speaker:
Alan Scott

 

Papers

Lessons Learned from Memory Errors Observed Over the Lifetime of Cielo
1:30PM – 2:00PM, Room C146
Authors:  Scott Levy, Kurt B. Ferreira, Nathan DeBardeleben,Taniya Siddiqua, Vilas Sridharan, Elisabeth Baseman

Panels

Innovative Approaches for Developing Accessible, Productive, Scalable HPC Training
10:30AM – 12:00PM, Room C155/156
Panelists: Toni Collis (Moderator)  Ashley Barker, Osni Marques, Manuel Arenaz, Weronika Filinger, Elaine Raybourn

Birds-of-a-Feather

A Look Ahead: Energy and Power Aware Job Scheduling and Resource Management
12:15PM – 1:15PM, Room C144
Session Leaders: Kevin Pedretti (Primary), Michael Ott,Robin Pinning. Greg Koenig, Matthias Maitreth, Vadim Elisseev, Moe Jette

Power API and Redfish: Standardizing Power Measurement and Control for HPC
12:15PM – 1:15PM, Room D227
Session Leaders: Ryan Grant (Primary), Torsten Wilde, James Laros, Jeff Autor, Todd Rosedahl, Steve Martin, Barry Rountree

A Look Ahead: Energy and Power Aware Job Scheduling and Resource Management
12:15PM – 1:15PM, Room C144
Session Leaders: Kevin Pedretti (Primary), Michael Ott, Robin Pinning, Greg Koenig, Matthias Maiterth, Vadim Elisseev, Moe Jette

OpenHPC Community BoF
12:15PM – 1:15PM, Room C140/142
Session Leaders: Karl Schulz (Primary), Chris Simmons, David Brayford, Cyrus Proctor, Paul Peltz, Keven Pedretti, Chris Downing, Reese Baird

Monitoring Large-Scale HPC Systems: Extracting and Presenting Meaningful System and Application Insights
5:15PM – 6:45PM, Room D175
Session Leaders: Ann Gentile (Primary), Jim Brandt, Martin Schulz, Mike Showerman, Joe Greenseid, Ayse Coskun

Software Engineering and Reuse in Computation Science and Engineering
5:15PM – 6:45PM, Room D168
Session Leaders: David Bernholdt (Primary), Jeffrey Carver, William Gropp, Carina Haupt, Michael Heroux, Daniel Katz, Scott Lathrop, Minhua Wen

Thursday, November 15, 2018

In the DOE Booth #2433

Recruiting Fair:  Come talk to us about working at Sandia National Laboratories!
11:00AM – 1:30PM

Papers

Stacker: An Autonomic Data Movement Engine for Extreme-Scale Data Staging-Based in Situ Workflows
4:00PM – 4:30PM, Room C141/143/149
Authors: Pradeep Subedi, Philip Davis, Shaohua Duan, Scott Klasky, Hemanth Kolla, Manish Parashar

Birds-of-a-Feather

Data Analytics for System and Facility Energy Management
12:15PM – 1:15PM, Room D171
Session Leaders: Ghalev Abdulla (Primary), Torsten Wilde, Ryousei Takano, David Martinez, Carlo Cavazzoni, Andrea Bartolini, Devesh Tiwari

Navigating the SC Conference Technical Program Submission Process
12:15PM – 1:15PM, Room D168
Session Leaders: Michael Heroux (Primary), Pavan Balaji, Michelle Strout, Scott Pakin

Friday, November 16, 2018

Workshops

PAW-ATM: Parallel Applications Workshop – Alternatives to MPI
8:30AM – 12:00PM, Room D175
Organizers: Karla Morris, Bradford Chamberlain, Salvatore Filippone, Costin Iancu

Workshop on Fault-Tolerance for HPC at Extreme Scale (FTXS)
8:30AM – 12:00PM, Room D171
Organizers: Nathan DeBardeleben, Scott Levy, Keita Teranishi, John Daly